Świnoujście, miasto z najpiękniejszą i najszerszą plażą w Polsce, położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach.
Jego granice stanowią: od południa Zalew Szczeciński, od północy Morze Bałtyckie, od zachodu granica państwowa z Niemcami, zaś od strony wschodniej gmina Międzyzdroje.To właśnie dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu Świnoujście jest miastem o wielu obliczach . Z jednej strony ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej ( jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.Świnoujście ma status miasta na prawach powiatu i jest jednym z największych w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje powierzchnię 197,2 km2 i z każdym rokiem powiększa swój obszar poprzez nanoszenie piasku na plaży przez prądy morskie.
Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia. Co ciekawe, tylko 40 km2 wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km2 znajduje się po niemieckiej stronie.Wolin, o powierzchni 265 km2, to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnice Warszów, Przytór-Łunowo i Ognica) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej; tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne- terminal promowy, dworzec PKP i PKS. Tutaj dochodzi droga międzynarodowa E-65. Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór ? są tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Na północy wyspy utworzona została ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków, w tym również gatunki bardzo rzadkie.Jedyną łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam stanowią dwie przeprawy promowe, stąd też mieszkańcy wyspy Uznam mają prawo czuć się prawdziwymi wyspiarzami.
Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. W zachodniej części miasta, na wyspie Uznam, przebiega granica polsko-niemiecka z przejściem otwartym dla ruchu drogowego Świnoujście-Ahlbeck, natomiast w południowo-zachodniej części z podobnym przejściem Świnoujście-Garz.
Od strony Niemiec do wyspy Uznam dociera kolej i drogi numer 110 i 111. Po niemieckiej stronie granicy znajduje się lotnisko Heringsdorf (12 km).Od Berlina dzieli Świnoujście zaledwie 160 km, do brzegów Szwecji jest 175 km, a do Danii 150 km.
ATRAKCJE W ŚWINOUJŚCIU:
FORT GERHARDA
Fort I Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej. Fort należy do najlepiej zachowanych pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Jest to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji znajdujących się w rejonie Świnoujścia. Na gości czeka wiele atrakcji oraz wystaw, a miłośnicy historii będą zachwyceni możliwością zapoznania się z historią nie tylko tego miejsca, lecz także całego regionu. Wewnątrz fortu Gerharda znajduje się także Muzeum Obrony Wybrzeża, w którym przechowywanych jest ponad tysiąc eksponatów związanych z historią rozwoju obrony wybrzeża oraz fortyfikacji nadbrzeżnych. W 2001 roku Fort został wydzierżawiony przez fascynatów, którzy na jego terenie prowadzą jedną z najciekawszych inicjatyw związanych z tzw. żywą historią. W Forcie rezyduje historyczny komendant Twierdzy Morskiej, a po całym obiekcie oprowadzają przebrani w pruskie mundury pracownicy.
Fort Gerharda
ul. Bunkrowa 2
72-610 Świnoujście
Telefon: 515-920-993 oraz 503-741-307
FORT ANIOŁA
Fort Anioła w Świnoujściu to jeden ze starych pruskich fortów, które wchodziły w skład Twierdzy Świnoujście. Jej zadaniem była obrona portu w tym mieście zarówno ze strony lądu jak i morza. Został zbudowany w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma. Obecnie Fort prowadzony jest przez Towarzystwo Miłośników Fortu Anioła w Świnoujściu, które sukcesywnie, począwszy od 2004 roku odrestaurowuje kolejne pomieszczenia fortu i stara się przywrócić go do dawnej świetności. Nazwa Fortu związana jest z jego kształtem, gdyż przypomina Zamek Świętego Anioła w Rzymie. Fort Anioła spełnia rolę nie tylko muzealną, ale także kulturalną. Tylko tutaj można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką, obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. W forcie odbywają się koncerty muzyczne, spotkania poetów na wieczorach poezji, pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego. Organizowane są także ogniska, grille, można przy blasku świec wypić herbatę, kawę, wina i miody pitne w oryginalnej sali kominkowej.
Fort Anioła
ul. Jachtowa dz. 158
72-600 Świnoujście
tel/fax +4891 321 35 71 oraz 601 76 71 71
MUZEUM RYBOŁÓSTWA MORSKIEGO
To idealne miejsce dla tych, którzy chcą poznać zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Muzeum mieści się w dawnym ratuszu miejskim. Budynek należy do najstarszych w mieście. Został wybudowany w latach 1805–1809 I przez wiele lat pełnił rolę placówki dla wielu urzędów i ośrodków miejskich. Na początku XX wieku funkcjonowało w nim muzeum miejskie. W roku 1974 wraz ze zmianą siedziby urzędu miejskiego, budynek został przekazany na potrzeby Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Można tam podziwiać trzy stałe ekspozycje. W dziale przyrodniczym umieszczone zostały eksponaty związane z fauną Bałtyku okolic Arktyki, odległych mórz i oceanów, a także wystawę bursztynu. Dział morski to narzędzia połowowe, modele statków rybackich i innych, przyrządy nawigacyjne. W dziale historycznym wyeksponowane zostały dokumenty, zdjęcia, ceramika, meble i numizmaty.